Диабет при котките
Много котки развиват захарен диабет. Това означава, че панкреасът им не произвежда достатъчно инсулин или тялото им има неадекватна реакция към него. Той е необходим, за да абсорбира глюкозата (захарта) в кръвта след хранене и да я транспортира до клетките в цялото тяло. Организма на котката неуспява да контролира нивото на глюкоза в кръвта.
Типове диабет при котките?
При диабет тип I концентрациите на кръвната захар са високи, поради намаляване производството на инсулин.
При диабет тип II нивата на глюкозата са високи, защото клетките в тялото не реагират адекватно на инсулина.
Как да разпознаем котешкия диабет?
Чести признаци на диабет са: загуба на тегло, намален или увеличен апетит, повишена жажда, повръщане, често уриниране, дехидратация, появяват се и признаци от страна на нервната система и промяна в походката, атаксия, наблюдават се и дерматологични проблеми. Често при котките с неконтролируем диабет се развива и чернодробна липидоза. Отслабването може да се забележи у дома или по време на рутинен преглед при ветеринарния лекар. Някои животни, които имат конкурентни заболявания, като хипертиреоидизъм, не показват признаци на слабеене. Често усложнение е развитието на диабетна кетоацидоза, която е животозастрашаващо състояние и изисква интензивни грижи.
Как се диагностицира?
Диагнозата се поставя лабораторно. Изследват се проби от урината и се правят серия от кръвни изследвания, които показват реалното моментно ниво на глюкоза в кръвта. Твърде често котките показват хипергликемия в резултат от стрес, който е следствие от посещение във ветеринарна клиника или смяна на местообитанието. Често пъти се налага хоспитализация за потвърждаване на диагнозата. В клиника Ню Вита установяваме все по-често това заболяване освен при котки и при кучета.
Как се лекува:
Лечението е мултимодално. Целта е да се намали количеството на глюкоза в кръвта. Инсулинът е основен при лечението на котешкия диабет. Котките са пословични с непредвидимата си реакция към всички инсулинови препарати, и всички прерати имат по-къса продължителност на действие. Все по-често започват да се налагат на пазара и перорални хипогликемични таблетки, които стимулират панкреатичната секреция на инсулин и повишават чувствителността на клетките към него. Доказано е също, че диета с ниско съдържание на въглехидрати, регулира нивата на захар в кръвта.
Внимателното наблюдение, както от собственика, така и от ветеринарния лекар е съществена част от лечението на котката, това ще помогне да се определи идеалната доза на инсулин, както и да се избегнат усложнения. Много е важно стопаните да се обучат от лекарите, защото осново собственика ще провежда съществена част от лечението.
Ние сме горди и искаме да ви съобщим, че нашата клиника успешно обучава стопани, изготвя схеми и лечения. Ако имате нужда от помощ или друг тип съдействие се обадете на тел. 0899 52 53 55