Ерлихиозата е инфекциозно заболяване, което се предава от кърлежи. Причинител е Ehrlichia canis, която е специфична бактерия. Заболяването е широко разпространено в България и във всички топли страни.
Заболяването се предава само чрез ухапване от кърлежи. Основният разпространител на болестта са кърлежите от род Rhipicephalus sanguineus, които е широко разпространен по целия свят. Но може да се предава рядко и от други видове кърлежи. Заболяването е открито през 70 -те години на миналия век.
Ерлихиозата има три начина на развитие на заболяването.
Остър развой. Наблюдава се 1-3 седмици след заразяването и може да продължи 2-4 седмици. Ако не се лекува преминава в скрита форма. Установяват се следните нехарактерни признаци:
Субклиничен (скрит) развой. Това е най-лошият вариант, защото кучето не показва симптоми на заболяването, но в неговият организъм има бактерии от този вид. Бактериите не се откриват в кръвта, а в костния мозък или далака, затова и кръвните изследвания не могат да докажат наличието им. Продължителността на тази фаза може да обхване голям времеви период (няколко години) и да прогресира или в хронична или остра фаза.
Хроничен развой. Симптомите са същите, като на острата фаза, само че са по силно изразени. Животните развиват тежка анемия, куцота и подуване на крайниците, слепота, кървене от носа. Може да завърши фатално.
Заболяването се доказва, чрез откриване на антитела в кръвта на кучето. В началото след заразяването те не се откриват, затова и ранното тестуване може да покаже фалшиво отрицателен резултат. Препоръчително е при наличие на съмнение за Ерлихиоза кръвните тестове да се повторят след 3-4 седмици.
Необходимо е да извършат коремна ехография, базови кръвни изследвания и биохимия. Строго се проследява анемията, тромбоцитопенията (малко количество тромбоцити), ниските стойности на протеини и бъбречните показатели.
Рядко се откриват паразити в проби взети от далак или лимфни възли.
Лечението на тази кръвна инфекция е антибиотично. Терапията трае 4 седмици. Включват се и поддържащи лекарствени средства, като кортикостероиди и желязо.
При кучетата страдащи от тежка анемия или претърпели загуба на големи количества кръв следствие на кръвоизливи се налага да бъдат кръвопреляти.
Редовната обработка на тревните площи с препарати срещу кърлежи и прилагането на качествени превантивни средства срещу бълхи и кърлежи на вашето куче са най-ефективните средства за превенция.
Тъй като непрекъснато се разработват нови продукти, вашият ветеринарен лекар ще ви помогне да определите коя превантивна мярка е най-добра за вашето куче.
Редовно проверявайте вашите домашни любимци за паразити.
Когато пътувате от топлите страни задължително ползвайте доказани продукти за защита.
Не. Хората обаче могат да се заразят с Ерлихиоза след ухапване от кърлежи. Следователно, въпреки че болестта не се предава директно от кучета на хора, човек също боледува. Заразените кучета служат като резервоар на инфекция.