Гастроентерит при кучетата и котката

Отличителна статия
Отличителна статия

Какво е гастроентерит?

Гастроентеритът е възпаление на стомаха и червата. Причините са многобройни и разнообразни и включват инфекциии с бактерии, вируси, паразити, токсини, лекарства, чужди тела, включването на нова храна, хранителна непоносимост и др. Състоянието причинява коремна болка, диария и повръщане.

Кои са най-честите причини за гастроентерит? 

Някои от най-често срещаните причини, които ние в клиниката ще се опитаме да елиминираме или потвърдим по време на диагностиката са:

  • Инфекции предизвикани от бактерии, гъбички, паразити и вируси. Най-опасните вируси са вирусите на Гана, Парвовироза, Коронавироза и др.
  • Погълнати чужди тела-кости, играчки и други предмети.
  • Инвагинация (вгъване на част от червата в себе си, причиняващо запушването им).
  • Тумори.
  • Отравяния с растения, почистващи препарати, автомобилна и битова химия.
  • Ендокринни заболявания, като диабет и хипертиреоидизъм.
  • Заболяване на панкреаса.
  • Заболявания на черния дроб и бъбреците. 

Това са само част от възможните причини, които могат да причинят повръщане и диария при кучета.

Какви са клиничните признаци на гастроентерит?

Повечето кучета и котки с гастроентерит имат епизоди на повръщане и диария, понякога придружени с кръв или слуз в изпражненията. Повърнатото съдържание съдържа храна и жълтеникава течност-жлъчка и стомашни сокове. Много собственици наблюдават признаци на гадене без повръщане (постоянно облизване, слюнотечение). Процесът първо започва със стомашна симптоматика и продължава с проявите от страна на червата. Характерно е, че има големи количества диарични изпражнения изхождани няколко пъти на ден. Диарията може да има кашеста консистенция.
Много от кучета са чувствителни и не толерират вдигане през корема. Повечето от тях изглеждат омърлушени (летаргични) и имат намален или липсващ апетит. Субфебрилната температура също се установява по-често. При многократни повръщания или диария повече от 24 часа дехидратацията настъпва бързо. Екипът на ветеринарна клиника “Ню Вита” не препоръчва да изчаквате повече от 24 часа след появата на първите клинични признаци.

Преглед на куче за гастроентерит

Как се диагностицира гастроентеритът? 

Гастроентеритът е диагноза поставяна на принципа на изключване на вероятните причини. Ние във ветеринарна клиника “Ню Вита” първо изключваме сериозните  заболявания, преди да поставим диагнозата гастроентерит. 

Първата и доста важна стъпка за поставянето на правилна диагноза е добрата история на заболяването представена от собствениците. Ключови данни, които вие трябва да предостави на ветеринарният си лекар са: 

  • Текущата диета на вашето куче, количеството храна на един прием и честотата на храненията. Всичко, което вашето куче е изяло или изпило през последните 48 часа. Всички нови храни, лакомства или награди.
  • Достъп до пестициди, лекарства, почистващи препарати или битова химия.
  • Дати на последно поставени ваксини, обезпаразитявания, предишни епизоди на повръщане и диария (включително тяхната причина и лечение).
  • Заболяване през последния месец.

След като анализираме медицинската история, нашият екип ще извърши задълбочен клиничен преглед. Температурата ще бъде измерена и ще бъдат проверени други жизнени показатели като сърдечна, дихателна честота, ВНК и др. Ние ще потърсим доказателства за обезводняването, коремната болка, подуването на корема и наличето на газовете. На този етап можем да препоръчaме други диагностични изследваня, като:

  • Пълна кръвна картина (ПКК)-дава информация за степента дехидратация и наличие на обща инфекция.
  • Биохимия и електролити-открива аномалии на отделни органи и електролитен дисбаланс настъпили след повръщането и диарията.
  • Анализ на урината-открива инфекции на пикочните пътища, бъбречни заболявания, дехидратация, глюкоза в урината при диабет и др.
  • Рентгенография на корема (рентгенови снимки)-тук търсиме стомашна или чревна обструкция или други необичайни находки. Рентгеновото изследване е златен стандарт в гастроентерологията. Може да бъде назначена и контрастна графия, за да се проследи движението на храната през храносмилателната система. 
  • Коремна ехография-при нея се търсят чревни обструкции или други аномалии на органите в коремната кухина. След приключване на диагностичните тестове и поставяне на диагнозата, ще бъде предписано лечение.

Как се лекува гастроентеритът? 

Лечението може да протече без включването на медикаменти, но може да се наложи хоспитализация на пациента (болнично лечение). Ветеринарна клиника “Ню Вита” предлага стационарно лечение, както за заболявания от инфекциозен характер, така и за неинфекциозно болни кучета и котки. 

Основните принципи при лечението на гастроентерита са рехидратация и възстановяване на електролитния баланс в тялото на животното. В зависимост от тежеста на обезводняването, ние компенсираме загубите чрез интравенозно прилагане на флуиди (IV)  и лекарствени средства. 

Съпътстващото лечение включва: антибиотици, антидиариини лекарства, средства модифициращи подвижността на стомашно-чревния тракт, антиеметични (противоповръщателни) лекарства, като маропитант (Cerenia®) или метоклопрамид (Degan®). Стомашно-чревни протектори, използват се за предотвратяване на стомашни язви.

Храната в началото се спира за период от 24 часа, след което бавно се въвежда отново специализирана диета. Обикновено се предписват чести хранения с малки порции съдържащи високо смилаема лечебна диета предписана от лекуващият лекар в клиниката.

Каква е прогнозата за гастроентерит? 

Повечето случаи на острият гастроентерит се подобряват бързо след рехидратация и възстановяване на електролитния дисбаланс. Свържете се с нас на телефон 0899 52 53 55, ако повръщането и диарията не се подобрят значително в рамките на първите 48 часа след лечението. 

Гастроентеритът е често срещано състояние във ветеринарната практика. Ранното разпознаване на симптомите му и навременното лечение са крайъгълните камъни за връщането на вашето куче в нормално здравословно състояние възможно най-бързо. Хроничните случаи обикновено са голямо предизвикателство във ветеринарната медицина.

Как можете да помогнете на вашият любимец за предотвратяване на гастроентерит?

Има начини, с които да предотвратите появата на това заболяване при вашето куче и коте.

  • Ако кучето ви упорито при разходки сред природата поглъща непозволени предмети и отпадъци е редно да помислите за поставяне на намордник по време на разхождането му. Това може да е трудно, ако кучето се разхожда без повод, свободно
  • Ако планирате да сменяте храната на вашето куче или коте направете това плавно. Винаги включвайте новата храна в малки количества докато вашият любимец привикне.
  • Редовно извършвайте профилактика за вътрешни и външни паразити на вашето куче и коте. Обезпаразитяване се препоръчва да се прави всеки месец, независимо дали животното излиза или  не излиза навън.
  • Следвайте ваксиналната схема, която ви е назначена от ветеринарният лекар следящ здравословното му състояние. Не поставянето на ваксини сериозно застрашава здравето на вашият любимец.

За съдействие може да се свържете с нас на телефон 0899 52 53 55.

Бързо набиране