Това е вирусно, често срещано и диагностицирано в световен мащаб заболяване. FIV ( Feline Immunodeficiency Virus) или Котешкият имунодефицитен вирус е известен още като СПИН при котките. Хората не могат да бъдат инфектирани с FIV, това е само котешка инфекция. Вирусът покосява имунната система на нашите пациенти и прави организмът им уязвим към всякакви инфекции. Засяга котки от всички възрастови категории.
Най-често се предава чрез:
Не се предава чрез близък контакт между котки, чрез хранене в общи купи и др.
Признаците на заболяване се развиват в напреднала възраст, в началото животните не показват никакви признаци. В последствие могат да проявят:
FIV може лесно да се диагностицира чрез кръвен тест. От 2 до 6 месеца след контакт на здрава котка с вирусът, в нейната кръв започват да се образуват антитела, които остават до края на живота на котката. Всяка приютена бездомна котка трябва да бъде изследвана за наличие на антитела. При съмнителни резултати тестуването трябва да се повтори след 2 месеца или да се изпратят кръвни проби в специализирана лаборатория.
Здрави котки, които са диагностицирани с това заболяване трябва да бъдат следени за развитие на вторични инфекции.
За жалост няма разработена специфична терапия. Животните могат да живеят дълъг и пълноценен живот, ако за тях се полагат подходящи ветеринарномедицински грижи.
Често се налага нашите ветеринарни стоматолози да извършват хирургично отстраняване на видимо здрави зъби и лечение на възпаленията в устната кухина. Ваденето на зъби е препоръчително за овладяване на болката, честите инфекции и възстановяване на храненето.
Всички котки трябва да бъдат тествани в млада възраст преди да се ваксинират. Всичко, което можете да направите, за да избегнете заразяване на вашата котка е да предотвратите контакта и конфликтите с други котки (особено улични). Това ще помогне за предотвратяване на FIV инфекция.
На пазара няма разработена ваксина срещу СПИН по котките.
Кастрация на мъжки и женски котки спомага за ограничаване на разпространението на това вирусно заболяване.
Има две възможности:
1. Първият и най-добрият вариант е да се отглежда СПИН-положителната котка в отделна стая или помещения без да има контакт с другите котки.
2. Вторият вариант. Рискът от разпространение на инфекцията при останалите здрави котки в семейства с повече от една котка, чрез пряк контакт е нисък. Затова вие можете да отглеждате СПИН-позитивната котка с другите си котки. В този случай положителната котка трябва да има отделна купа за хранене от другите котки.
Важни насоки за отглеждане на котки заразени със СПИН
Нашата клиника полага грижи за много болни от СПИН котки от жк. Надежда, жк. Обеля, жк. Люлин, жк. Мрамор, жк. Модерно предградие и други съседни квартали. Любимец ние котка Томи от жк. Орландовци, който претърпя пълна екстракция на зъбите и сега води живот без болка и вече може да се храни нормално. Той е наш дългогодишен пациент диагностициран и проследяван още в старата ни ветеринарната клиника в жк. Надежда.
За съдействие и повече информация се свържете с на телефон 0899 52 53 55 или ни посетете на място в жк. Обеля ул. Кривините 6.