Заболявания на черния дроб при кучето

Отличителна статия
Отличителна статия

Ще се опитаме накратко да ви запознаем с основните заболявания на черния дроб при кучето.

Инфекциозен хепатит при кучетата

Какво е хепатит?

Хепатитът е възпаление на черния дроб. Инфекциозния хепатит при кучето се причинява от вируси принадлежащи към семейство Аденовирус. Човек не може да се зарази. Вирусът е опасен за мечки, чакали, лисици, видри и други. 

Как се заразяват животните?

Вирусът се отделя в околната среда от болни кучета с урината и носните изтечения. Попада в здравия организъм чрез директен контакт или чрез заразени постелки, купи и др. предмети. Най-уязвими са младите не ваксинирани кученца. След заразяване с вирусът клиничните признаци започват да се проявяват до 14 дни след контакта.

Проверка на куче за заболявания на черния дроб

Какви са клиничните признаци на Хепатита?

В леките случай кучетата ще проявят хрема, висока температура, липса на апетит, след няколко дни може да се наблюдава и променя в цвета на очите.

В по-тежките случаи се установяват повръщане, висока температура, унилост, коремна болка, оток на крайниците, жълтеница. Често този развой завършва летално.

Лечение на инфекциозен хепатит

Лечението на хепатита изисква интензивна терапия в болнична обстановка. Тъй като това заболяване е вирусно, няма специфичен препарат.  Целта на лечението е  да не се развие вторична бактериална инфекция и да се даде шанс на имунната система сама да се справи с вируса. Прилагат се венозни разтвори, антибиотици, имуностимулатори, витамини и хепатопротектори.

Имали ваксина срещу  Хепатита при кучето?

На пазара съществува разработена ваксина. Тя се прилага рутинно чрез ежегодната ваксинация на кученца. Ваксинацията е много успешна и спомага за ограничаване на това заболяване.

Портосистемен шънт при кучето.

Проверка на котка за заболявания на черния дроб

Какво е Портосистемен шънт?

Голямата чернодробна вена събира венозната кръв от цялата храносмилателна система и нормално я отвежда в черния дроб за унищожаване на токсините и отпадните продукти от храносмилането. Чернодробният шънт възниква, когато кръвта заобикаля черният дроб и той не може да неутрализира токсините. Това заобикаляне е следствие на наличие на вродени функциониращи остатъци от кръвоносни съдове (вроден портосистемен шънт) или на новообразували се кръвоносни съдове, които заобикалят черния дроб и кръвта не може да се пречисти. При възрастните животни заболяването е следствие на цироза или други заболявания водещи до тежки увреждания  на чернодробния паренхим (придобит портосистемен шънт).

Какво предизвиква това заболяване?

Нормално всички фетуси преди раждането имат допълнителен кръвоносни съдове, който отвеждат кръвта през черния дроб към сърцето. При раждането нормално този съд закърнява и се затваря. Вродения портосистемен шънт се развива, когато този съд не се затвори.

Предразположени породи са йоркширски териери, ирландски вълкодав, териери, бигъли.

Какви са клиничните признаци на Портосистемен шънт?

Заболяването обикновено се проявява в млада възраст и се характеризира с признаци от страна на нервната система-гърчове, притискане на главата в стената, дезориентация и некоординирани движения, въртене в кръг. Обикновено клиниката се проявява след нахранване. Някои кучета не показват клиника докато не пораснат, тогава те започват да правят чести инфекции на отделителната система и образуват камъни в пикочния мехур.

Куче със заболяване на черния дроб

 Как се поставя диагнозата Портосистемен шънт?

Вашият ветеринарен лекар ще назначи задължително кръвни изследвания. Отклоненията, които се наблюдават са:

  • Анемия
  • Малки по размер кръвни клетки
  • Увеличени АЛАТ, АСАТ, Билирубини
  • Ниски нива на Албумин и Урея
  • Увеличени жлъчни киселини

Задължително кучето трябва да се подложи и на ехографско изследване с Доплеров анализ на кръвния поток. Вашият лекар може да препоръча ЯМР, Контрастна рентгенография на черния дроб, Компютърна томография.

Прогноза

При поставяне на диагнозата в напредна възраст прогнозата е добра при промяна начина на хранене и включване на подходяща диета. За съжаление при развитието на неконтролируеми нервни признаци много животни биват евтаназирани.  Прогнозата е отлична при животни с екстрахепатален шънт, които са подложени на хирургична интервенция.

Лечение на Портосистемен шънт

Целта на медикаментозното лечението е да се намали резорбцията и образуването на токсини в дебелите черва. Прилагат се системен подход изразяващ се в:

  • Намаляване количеството протеини в диетата и осигуряване на висококачествен и лесносмилаем протеин
  • Включването на Лактулаза. Това е вид захар създаваща неблагоприятни условия за развитие на микроорганизми в дебелите черва и намаляваща резорбцията на токсини и амоняк от чревната лигавица.
  • В някой случаи се използват и антибиотици за намаляване на бактериалния растеж в дебелите черва.

Хирургичното прекъсване на кръвоносните съдове се осъществява с различни оклузори. След операцията малък процент кучета развиват придобити шънтове и трябва да се  менажира това заболяване с медикаменти до края на живота на кучето.

Чернодробна енцефалопатия

Това е състояние, при което отново имаме признаци от страна на Нервната система. Следствие на силно уврежда на черния дроб се натрупват токсини в кръвта, които потискат и нарушават функцията на главния мозък. От това заболяване страдат както кучетата, така и котките. 

Какво предизвиква Чернодробната Енцефалопатия?

Най-често при кучето тя е следствие на портосистемен шънт, чернодробна недостатъчност, тежко чернодробно заболяване. При котките е следствие от чернодробна липидоза. Породите котки, които са предразположени са от представителите на сиамска и хималайска порода.

Какви клинични признаци показват кучетата и котките с Чернодробна енцефалопатия?

Признаците се наблюдават след нахранване и включват лигавене, залитаща походка, тремор, притискане на главата в стени и предмети, диария, жълтеница и учестено уриниране.

Как се поставя диагнозата Чернодробна енцефалопатия?

След извършване на лабораторни изследвания, вашият ветеринарен лекар може да заподозре това заболяване, ако има следните промени:

  • Анемия
  • Повишени бъбречни показатели
  • Повишени билирубини, АЛАТ И АСАТ
  • Ниски стойности на глюкоза
  • Ниско относително тегло на урината и наличие на амонячни кристали
  • Промени в жлъчните киселини преди и след нахранване

За потвърждение на диагнозата е необходимо да се направят и рентгенография и ехография на коремна кухина. Също така може да бъде препоръчано да се направи ядрено магнитен резонанс, компютърна томография на главния мозък и биопсия на черния дроб. Биопсията се направи като под ехографски контрол и се взема парче от чернодробната тъкан и се изпраща за хистологично изследване.

Куче със заболаяване на чернния дроб 2

Лечение на Чернодробна Енцефалопатия

  • Уврежданията на мозъка се третира с флуидни разтвори на Манитол и антикунволсивни лекарства фенобарбитал, левопирацетам, диазепам.
  • За намаляване на количеството на токсини в дебелите черва се препоръчва клизми.
  • За подобряване функцията на черния дроб се добавят L-ornithine L-aspartate (LOLA).
  • Добавянето на антибиотици, пробиотици, лактулоза се назначават за намаляване на бактериите в дебелите черва и за намаляване резорбцията на отпадни продукти.
  • Намалява се количеството на протеин в храната.
  • Включват се хепатопротектори.

Чернодробна микроваскуларна дисплазия

Това е вродено заболяване, следствие на което малките кръвоносни съдове в черния дроб остават недоразвити и не могат да доставят кръв до чернодробните клетки. Впоследствие черния дроб атрофира (намаляват му се размерите).

Каква е причината за възникване Чернодробната микроваскуларна дисплазия?

С това заболяване се раждат животните, то е генетично обусловено. Често се среща при йоркширските териери, дакели, малтийски болонки, пудели, шит цута, кокери и др.

Клинични симптоми на Чернодробната микроваскуларна дисплазия

Заболяването може да остане скрито до навлизане на кучето в зряла възраст. Наблюдава се забавяне на растежа и в с напредване на възрастта се появяват диария, повръщане, извратен апетит.

Кучетата изпитват силна жажда и често развиват камъни в пикочния мехур и инфекции на отделителната система.

С напредване на заболяването могат да се проявят признаци от страна на нервната система-гърчове, залитане и др.

Как се поставя диагнозата Чернодробна микроваскуларна дисплазия?

Диагнозата се поставя след извършване на кръвни изследвания, образна диагностика и биопсия на черен дроб.

Лечение Чернодробната на микроваскуларната дисплазия

Това заболяване не се лекува нито хирургично нито медикаментозно, а се контролират клиничните признаци.

Животни с доказано заболяване се изключват от разплод.

Бързо набиране