Запушване на уретрата при мъжки котки

Отличителна статия
Отличителна статия

FUS (котешки урологичен синдром) или FLUTD (Feline Lower Urinary Tract Disease) са два термина описващи комплекс от заболявания на пикочните пътища при котките, предизвикани от бъбречни камъни, камъни в пикочния мехур, цистит, запушване на уретрата и др. Най-често се наблюдават при мъжките котки и по-рядко при мъжките кучетата. Женските животни  боледуват рядко.

Защо котките страдат по-често от запушване на уретрата?

Този вид животни са предразположени поради следните физиологични особености:

  • Интервалите между уринирането са удължени, което води до силно концентриране на урината. Това е механизъм, който спомага на организма да съхрани водата в клетките, но същевременно силно увеличава рискът от образуване на микрокристали и уролити в пикочния мехур.
  • Уретрата при мъжките животни е по-дълга и по-тясна в сравнение с женските животни. При тях вероятността от запушване в пъти по-голяма.
  • Котките не консумират често вода.
  • Неправилната подредба на купичките за храната и водата в домашни условия  води до намален прием на вода. Купички с вода трябва да има на повече от едно място и тя да се подменя минимум два пъти на ден.

Кои котки могат да са разболеят?

  • По-уязвими са котки с намалена физическа активност и с увеличено тегло.
  • Страдат както млади, така и възрастни животни.
  • Животни изхранвани с небалансирани нискокачествени, богати на фосфор и магнезий храни. На пазара в момента има много видове храни, но не всички са балансирани по отношение съдържанието на протеин, микро и макроелементи. Източникът на протеин е много важен. Избягвайте храни съдържащи месо-костно брашно. 

Какво запушва уретрата на животните?

Най-честите причини за запушване на уретрата при мъжките животни са механични запушалки-кристали, песъчинки, тумори, полипи и др. След възпаление на пикочните пътища се удебелява стената им, което води до стеснение лумена (просвета). Това може да предизвика спазми на уретрата и лоша инервация (неспособност на уретрата да се  отпуска).

Видовете кристали, които се установяват в урината на животните са калциево-оксалатни, калциево-фосфатни, уратни, но най-често срещани са струвитите.

Преглед на котка за котешки урологичен синдром

Какви са симптоми при запушване на пикочните пътища при котките? 

Собствениците  най-често  забелязват:

  • Чести опити за уриниране на нехарактерни места, като отделеното количество е само 2-3 капки урина.
  • Близане на пениса.
  • Често ровене в тоалетната придружено със силно мяукане, което може да заблуди  собственика и той да се помисли, че котката има запек . 
  • В първите 24 часа липсват промени в общото състояние на котките, но след този период поради натрупването на токсични вещества в организма започват да се проявяват липса на апетит, повръщане, слабост, депресия, обезводняване. 
  • Коремът се увеличава и става болезнен. Пикочният мехур при палпация през коремната стена е болезнен, твърд  и подут. 
  • При котките с FUS syndrom много бързо се развива остра бъбречна недостатъчност, която е доста неприятно, трудно лечимо и застрашаващо живота усложнение. 
  • Кръв в урината. Ако забележите промяна в цвета на урината на вашите любимци веднага се свържете с опитен ветеринарен лекар.
  • Появата на болезнено уриниране може да е следствие на развитие на идиопатичен цистит. Причината за появата му е неизвестно, но се предполага, че стресът играе голяма предразполагаща роля. Това е диагноза, която се поставя на базата на изключването. Когато всички изследвания на вашата котка са без отклонения ветеринарният лекар може да се насочи към идиопатичен цистит. В последните години се разработиха поддържащи терапии, с които собствениците облекчават болките на своите животни. 

Винаги когато забележите някой от гореизброените признаци се свържете с ветеринарен лекар. Понякога бързата намеса спасява живот.

Как се поставя диагнозата ''запушен котарак''?

Диагнозата се поставя сравнително бързо след клиничен преглед. В нашата клиника ветеринарните ни лекари използват и някои допълнителни методите, за да оценят тежестта на заболяването и наличните усложнения. Ценни и незаменими диагностични методи са коремната ехография, кръвно-газовият анализ, рентгеновото изследване, ЕКГ. Чрез тях се визуализират и се определят големината и количеството на кристали и камъни в пикочния мехур и се контролират аритмиите. Кръвните изследвания са необходими за определяне и проследяване състоянието на бъбречната функция. Ключово за успеха на терапията е да се контролира метаболитната ацидоза.

Ветеринарна клиниката ”Ню Вита” има богат опит в контрола и овладяване на проблеми с отделителната система. Ние знаем, че това заболяване крие много подводни камъни и може лесно да бъде пропусната съществена особеност за конкретният пациент.

При нас постъпи за лечение  котаракът  Топчо на 5 години, който не беше уринирал повече от 48 часа, отказваше да яде и беше силно умърлушен. След пълен клиничен преглед и поставяне на диагнозата той беше подготвен за катетеризация.

Какво е катетеризация на пикочен мехур?

Това е животоспасяваща манипулация, която осигурява бърза евакуация на урината от пикочния мехур. Много важно при това заболяване е да се отпуши уретрата, да се стимулира образуването на урина в бъбреците и да се възстанови биохимичното равновесие в организма. Често такива пациенти развиват хиперкалемия, която силно потиска сърдечната дейност и предизвиква животозастрашаващи аритмии. 

Много често се налага пациентите да бъдат леко упоени (седирани), за да може да се постави  уретралния катетър. 

Други начини за освобождаване на пикочният мехур от урината са-цистоцентеза (в клиниката се извършва под ехографски контрол), уретростомия, катетърна цистотомия.

При Топчо нещата се оказаха усложнени, тъй като той постъпи при нас за лечение с влошено общо състояние. Процедурата се извърши с помощта на техниката ''хидропулсация'' (избутване на запушалката от уретрата с помощта на водна струя). Количеството  урина, което се отдели беше 150 мл. с много кървава. След анализ на урината се установи, че той има наличие на много струвитни кристали.

котешки урологичен синдром

Важно ли е да се изследва урината на котките?

 След всяка катетеризация се взема урина, която трябва да бъде подложена на пълен анализ. Определя се ph на урината, наличието на кръв, протеини, специфично тегло, левкоцити, микроорганизми и вида на кристалите. При нашият пациент Топчо ph  беше над 7 (високото ph създава условия за образуване на кристали), имаше значително количество левкоцити и еритроцити.

Какви процедури трябва да направи ветеринарният лекар, за да спаси живота на вашият любимец?

  • Промивка на мехур и пришиване на катетъра за препуциума-по този начин се улеснява отделянето на урина и се предотвратява повторното запушване. Освен това така мехур ще възвърне тонуса си по-бързо. Чрез промивките на мехура се осигурява вкарването на разтвори за разтварянето на кристали и механично се подпомага тяхната евакуация. Това предприехме и при Топчо. 
  • Назначаване на медикаментозна терапия. Често такива пациенти биват хоспитализирани за интензивна терапия целяща овладяване на КАС ( киселино-алкалното състояние), бъбречната недостатъчност и животозастрашаващите аритмии. При нашият пациент бяха назначени венозни вливания на антибиотици, общо укрепваща терапия и  специална диета, която да подпомогне разтварянето на  струвитните камъни в урината. На другият ден Топчо се чувстваше по-добре, но все още отказваше да яде. Отново беше запушил катетъра. Лекуващият му лекар д-р. Недкова проми катетърът и изпразни пикочния мехур. На третия ден беше още в по–добро състояние и вече беше започнал да се храни самостоятелно. Изчакахме още един ден  и тогава премахнахме катетъра. 
  • Уретростомия-при повтарящи се запушвания и при слаб контрол на заболяването чрез катетеризация и промивки на пикочния мехур се предприема хирургична интервенция целяща създаването на голям изкуствен отвор в уретрата, от където да могат да излизат кристалите и малките камъни.
  • При образуване на големи камъни се предприема отваряне на пикочният мехур и премахване на всички уролити. Процедурата в нашата клиника се извършва рутинно от д-р Недкова, след стабилизация на пациента.
  • Системни контролни прегледи Това заболяване веднъж появило се то трябва доживотно се контролира. Малък процент от котките не се запушват отново. В нашата клиника протоколът, който е наложен е на всеки 4 месеца всички диагностицирани животни да бъдат подлагани на пълни контролни изследвания. Благодарение на тази практика сега Топчо се чувства добре, яде само лечебна храна и се виждаме рутинно за контролни прегледи и изследвания на урината. За да се избегнат рецидив ние ще ви изготвим специален хранителен режим. 
  • Операцията е последният и понякога неизбежен вариант за лечение на FUS.
Бързо набиране